Музей

Всі, хто сидить зараз за шкільними партами – це творці майбутньої історії нашої держави. Це вони подбають про її розквіт та про покоління, яке творить цю історію зараз. А тому просто необхідно повертати це юне покоління до першоджерел, прищеплювати йому споконвічну духовність нашого народу, вчити цінувати здобутки минулих поколінь.
Саме на реалізацію цих завдань і створено краєзнавчий музей при Андріївському ліцеї Полтавської обласної ради.


Більше року ішов весь колектив закладу до того дня, коли в урочистій атмосфері під звуки ніжної української пісні було перерізано жовтоблакитну стрічку перед входом до музею.
В рамках проекту «Голос сивої давнини», який стартував у 2010 році розпочали поглиблено вивчати історію рідного краю, збирати стародавні предмети, детально вивчали історію освіти в с. Андріївка, планували відкрити музей, який би дав можливість показати всю дослідницьку роботу. Процес пошуку так захопив і педагогів, і дітей, що експонатів виявилося надзвичайно багато. Наступні зусилля були направлені на систематизацію і реставрацію зібраного матеріалу, планування і створення експозиції, в якій на даний час є 6 відділів і так багато експонатів, що, детально їх вивчаючи, по музею можна ходити годинами.
Окремою експозицією є двір музею. Тут теж все відображає побут українців. Стародавня гарба, піч, господарський реманент, криниця, пасіка. Квітнуть мальви і чорнобривці, скрізь доріжки, мощені дерев’яними кругляками. Мов оберіг, над усією цією благодаттю звив собі гніздо лелека… В кожному куточку двору, в кожній кімнаті відчувається талант і любов людей, які залишили там частинку своєї душі…
Свій музей  тоді ще Андріївська школа-інтернат відкрила 30 вересня 2011 року.


Отож, рушаємо на екскурсію…
В першому, природничому, відділі відвідувачам пропонується ознайомитись з деревами та птахами, яких можна побачити на території школи. Чільне місце посідають забраження пам’яток природи часів кінця ХІХ століття.
Зробивши кілька кроків направо, потрапляєш у «Світлицю». В цій кімнаті відтворено повністю побут українців, показано облаштування їхньої оселі. Кожен експонат переносить тебе на століття назад, створює атмосферу домашнього затишку.
В археологічному відділі – «Кімнаті старовинних речей» – зібрано справжні раритети. Тут дуже багато зразків посуду, речей домашнього вжитку. Є відділи ткацтва, тваринництва, землеробства. Багато експонатів мають вік більше ста років, є справжньою реліквією родин, які передали їх до музею.


Кімната «Історії школи ХХ століття» переносить відвідувача в часи процвітання жовтенят, піонерії та комсомолу. Тут зібрані зразки меблів, атрибутики, шкільної форми.
Тривожною урочистістю дихає «Кімната бойової слави». Тут зібрані матеріали про боротьбу за волю нашого народу у Другій світовій війні та війні на сході України.
Значне місце займає експозиція присвячена 15-й Гвардійській Харківсько-Празькій ордена Леніна двічі Червонопрапорній, орденів Леніна та Кутузова стрілецькій дивізії, яка звільняла с. Андріївку від німецько-фашистських загарбників. Серед матеріалів кімнати міститься листування учнів школи з солдатами дивізії, їхні спогади, вірші. Багато матеріалів присвячено Герою Радянського Союзу, жителю с. Андріївка
О.Г. Безверхому. Кімната містить матеріали про ветеранів с. Андріївка, піонерів-героїв, міста-герої. Окреме місце займають зразки військового спорядження часів війни, боєприпаси, знайдені на території школи та села.
Центральною експозицією є матеріал про односельців – героїв АТО, боротьбу під час Революції Гідності, Небесну сотню.
Історія і сьогодення поєдналися в «Кімнаті історії школи». Експонати кімнати переносять відвідувачів у 1897 рік, коли за заповітом панів Вікентія Петровича та Глафіри Іванівни Савицьких у їхньому маєтку Кобеляцьким земством була відкрита сільськогосподарська школа. Переходячи від розділу до розділу, гості музею бачать, як на базі с/г-школи було відкрито сільськогосподарський технікум, який став осередком освіти та культури не тільки села, а й усього району, як у 1973 році на місці технікуму почала працювати школа-інтернат, яка зігріває теплом і турботою своїх вихованців по цей час. Про сучасне життя школи, шефську роботу, побут, навчання і дозвілля вихованців розповідають окремі розділи експозиції.
Значне місце займає реконструкція садиби сільськогосподарської школи з макетами будівель і відображенням рельєфу.